Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT po rozwiązaniu umowy leasingu finansowego

06 września 2021 | Podatki i księgowość | Kinga Piotrowska

W razie rozwiązania umowy leasingu finansowego na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący ma prawo do korekty faktury dokumentującej tę umowę. Obniżona w takim przypadku podstawa opodatkowania obejmuje należne mu rzeczywiście świadczenie, po uwzględnieniu następstw ww. okoliczności.

 

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 19 maja 2021 r. (I SA/Łd 265/21).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka świadczy usługi w zakresie m.in. leasingu finansowego. Umowy leasingu finansowego zawierane są na czas oznaczony i spełniają warunki określone w art. 17f ustawy o CIT, w konsekwencji opłaty okresowe dokumentowane są notą księgową. Zdarza się, że umowy leasingu finansowego wygasają lub zostają rozwiązane przed upływem terminu, na jaki zostały zawarte. W takim przypadku korzystający zobowiązany jest zwrócić przedmiot leasingu na swój koszt. Następnie, jeżeli cena sprzedaży/wartość netto przedmiotu leasingu jest niższa od kwoty zdyskontowanej, to korzystający jest zobowiązany zapłacić spółce różnicę. Podatnik powziął wątpliwość co do rozliczania VAT w związku z wygaśnięciem bądź przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu finansowego. Jego zdaniem podstawa opodatkowania powinna obejmować wartość należnych do dnia rozwiązania umowy rat leasingowych wynikających z umowy leasingu.

Organ w wydanej interpretacji indywidualnej nie zgodził się z podatnikiem. Według organu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12058

Wydanie: 12058

Spis treści

Reklama

Zamów abonament